Bawełna – Jak o nią zadbać, żeby się nie niszczyła?

19 stycznia 2021

Bawełna – Jak o nią zadbać, żeby się nie niszczyła?

Najpopularniejszy składnik dzianin to bawełna. Znajduje się w wielu tekstyliach, począwszy od koszulek, przez spodnie, aż po ręczniki i pościel. Ma różne gramatury i często jest mieszana z innymi składnikami, aby polepszyć właściwości oraz jakość dzianiny. Dziś podpowiemy, w jaki sposób zadbać o ubrania z bawełny, żeby się nie niszczyły!

Zacznijmy od tego, co najczęściej sprawia, że ubrania się niszczą, czyli prania. Najważniejszym elementem prania dzianiny bawełnianej jest dobranie odpowiedniej temperatury. Tu pierwszeństwo mają metki! Czytajmy je uważnie, aby uniknąć kurczenia lub rozciągnięcia materiału. Białe rzeczy pierzmy zawsze z białymi, czarne z czarnymi, a kolorowe razem. Jeśli część kolorów jest pastelowa, a część intensywnie kolorowa, to warto jest je również rozdzielić, aby uniknąć zafarbowania jaśniejszych ubrań. Ubrania z nadrukami pierzcie zawsze na lewej stronie. Podpowiemy też, że zwykle w zupełności wystarcza pranie w temperaturze 30 lub 40 stopni, choć w przypadku pościeli i ręczników zaleca się stosować wyższą temperaturę. Jednak nigdy nie pierzmy nic w temperaturze wyższej niż zalecana przez producenta!

Bawełna dosyć łatwo się gniecie, jednak jeśli strzepiemy ją i rozłożymy na suszarce, nie zawsze będzie wymagała prasowania. Jeśli jednak wymaga, prasujcie ubranie w temperaturze zalecanej na metce. W przypadku nadruków na koszulkach czy bluzach uważajcie, aby ich nie zniszczyć i prasujcie je na lewej stronie.

Przechowywanie ubrań z bawełny nie wymaga specjalnych warunków. Mogą być złożone w kostkę lub powieszone na wieszakach, jednak warto wybierać wieszaki o łagodnych zakończeniach, aby nie zaciągnąć delikatniejszych ubrań.

Przestrzegając powyższych punktów, Wasze ubrania z bawełny będą służyły znacznie dłużej niż jeden sezon, cały czas ciesząc Was niezmienionym kształtem i kolorem!

Dzianiny bawełniane najwyższej jakości, o przeróżnych charakterystykach i kolorach znajdziecie w naszej ofercie.